OVCC byl založen v roce 1970. Duchovním otcem byl Jiří Vaněk, tehdy pětadvacetiletý odborník na historii motorismu, povoláním chemik. Už v té době byl autorem mnoha článků v domácích i zahraničních motoristických časopisech. V české republice začaly pozvolna vznikat kluby historických vozidel. I Jiří Vaněk v Ostravě kolem sebe shromáždil okruh zhruba deseti dalších veteránských nadšenců s cílem ustavit klub sběratelů.

Hned v zakládajícím roce vedení zorganizovalo 1. ostravskou mezinárodní rallye historických automobilů, které se zúčastnilo na padesát historických vozidel, z toho třicet ze zemí západní Evropy. V letech 1971-1975 klub čile pokračoval v pořádání mezinárodních rallye. Důležitým milníkem Veteran Car Clubu Ostrava byl rok 1973, ve kterém se tým poprvé vypravil na významný veteránský podnik v západní Evropě, a to na mezinárodní rallye ve Stockholmu. Výpravu tvořila pětice automobilů Aero 30, Škoda Laurin a Klement, Aero 662 a Praga Lady. Tým byl doplněn o tři vozy z jiných klubů, konkrétně o další Pragu Lady, Mercedes a nejstarší automobil výpravy Benz-Parsifal z roku 1904. Všechny automobily s výjimkou Benzu absolvovaly cestu do Švédska a zpět po vlastní ose, což vyvolalo u pořadatelů nesmírný obdiv.

Přilákat zahraniční účastníky z tehdejší „západní ciziny“ znamenalo uspořádat časově delší akce. Úspěšně tak byly realizovány soutěže Tatry – Ostrava a v roce 1979 legendární soutěž Tatry. Tehdy přijelo kolem šedesáti účastníků z Anglie, Skotska, Německa, Švédska, Dánska a Lotyšska.

historie-2

V roce 1990 uspořádal ostravský klub slavnou mezinárodní soutěž Moravia rallye. Účast byla hojná – sedmdesát posádek z celé Evropy. Ohlas o rallye byl zaznamenán až v Japonsku, kde o ní vyšel rozsáhlýčlánek v tamějším specializovaném časopise. Tuto soutěž se podařilo zorganizovat v letech 1999, 2000, 2005, 2007, 2009 a 2011. Moravia rallye 2005 se konala u příležitosti 35. výročí založení Veteran Car Clubu Ostrava. Zakladatel, Jiří Vaněk, se konání jubilejní rallye a oslav bohužel nedožil, zemřel v lednu 2005 ve věku nedožitých šedesáti let.

Mimo organizaci mezinárodních soutěží se klub dlouhodobě soustředí na prezentaci vlastních sbírek na mezinárodních akcích doma i v zahraničí. Od roku 1996 se pravidelně účastní významného srazu a soutěže elegance historických automobilů ve francouzském Troyes, kde automobily ostravského Veteran Car Clubu získaly četná ocenění. V roce 2005 byla představena expozice 10 automobilů na OldtimerMesseTulln v Rakousku. Kromě těchto velkých mezinárodních podniků pořádá ostravský klub pravidelně celou řadu akcí menších, jako je Zámecká rallye (2006,2008,2010,2012) a Sraz historických vozidel spojený se Soutěží elegance v Kravařích (12 ročníků) a v Kuníně (2013). Tento memoriál Jiřího Vaňka se koná první sobotu v srpnu a má za sebou více než desetiletou tradici. Ostrava Veteran Car Club v současné době registruje přes sto členů s více než 350 historickými vozidly a 100 historickými motocykly.